مقاله‌ها

۱۰ ذهنیت جالب که تجارت شما را بطور چشمگیری بهبود می‌بخشد

Image of two young businessmen using touchpad at meeting
نویسنده : زهیر معصومیان
موفقیت هدف تمام افرادی است که به تجارت مشغولند، با این حال همه نمی‌توانند به آن برسند. چرا برخی از تجار موفق هستند ولی دیگران نه؟
موفقیت تماماً به عادتها، باورها، شوق، انعطاف و رویکرد شما برمی‌گردد.
معمولا تفاوتی در مهارت‌های کاری یک کارآفرین و دیگر کارآفرینان وجود ندارد، چرا که ایشان در تصمیم‌گیری کاملا آزادند. تفاوتی که بین یک فرد موفق و دیگران وجود دارد بطور کامل به “چارچوب ذهنی” فرد برمی‌گردد. این افراد توانایی بوجود آوردن عادات عملی را دارند و می‌توانند بین وابستگی و تعهد تعادل ایجاد کنند. در زیر ۱۰ ذهنیت افراد موفق را برایتان جمع آوری نموده‌ایم:

۱- بین شجاعت و ترس، شجاعت را انتخاب کنید.

یکی از ویژگی‌های افراد موفق، شجاعت است. برای شجاع شدن، کافیست تا اعمال شجاعانه انجام دهید! بخش بزرگی از موفقیت به توانایی شما در ورود به ناشناخته‌ها و گذر کردن از حدودی است که برای خود ترسیم کرده‌اید. کافیست بدانید که چه موفق بشوید چه شکست بخورید، چیزهای جدیدی فراگرفته و رشد خواهید کرد.

تعریف واقعی رشد، دست یافتن به سطحی از موفقیت جدا از برد و باخت است.

۲- به خودتان باور داشته باشید.

رویکرد شما همه چیز شماست. رویکرد منفی احتمال موفقیت شما را کاهش داده و یک رویکرد مثبت موفقیت را برای شما به ارمغان خواهد آورد. اگر به خودتان باور نداشته باشید، راهی به موفقیت نخواهید یافت. موفقیت ساختنی است و یک شبه به وقوع نمی‌پیوندد.

فردی که به خودش را کاملا باور دارد، به همه چیز دست خواهد یافت. با این باور است که می‌توانید تحمل و مقاومت خود را در مقابل مشکلات و موانع روبرویتان بالا برده و در مسیر موفقیت گام بردارید.

۳- همکاران مناسبی را انتخاب کنید.

اینکه چه کسانی را دوروبر خود جمع می‌کنید یکی از مهمترین تصمیمات شما در مسیر ترقی است. منفی‌نگری مسری است و در صورت منفی‌نگر بودن محیط شغلی (خصوصا افراد عالی رتبه) راه موفقیت بر شما بسته خواهد شد. گاهی برای رسیدن به اهداف، لازم است تغییراتی در محیط شغلتان ایجاد کنید. اگر شما رئیس هستید، فوراً افراد منفی تیم خود را شناسایی کرده و عذرشان را بخواهید. اگر رئیسی منفی‌نگر دارید، در صورت امکان خودتان را به بخش دیگری انتقال دهید.

یک فرد منفی‌نگر برای از بین بردن روحیه تمام افراد تیم کافیست. به علاوه، وقتی دوروبر شما را افرادی موفق با اهداف مشخص پر کرده باشند، می‌توانید عادت‌ها و مسائلی که باعث موفقیت آنها شده را یاد گرفته و در مسیر خود به سوی موفقیت از آن‌ها استفاده کنید.

۴- اهدافتان را خودتان مشخص کنید.

دانستن اینکه در تجارت خود به کدام سمت می‌روید باید از درون شما به‌وجود آید. وقتی خودتان اهدافتان را مشخص کنید، انگیزه بیشتری برای دستیابی به آن‌ها خواهید داشت؛ چرا که با کسب این اهداف، به بخشی از قابلیت‌های وجودی خودتان دست پیدا می‌کنید. زمانی که سرچشمه اهداف شما انگیزه‌های درونیتان باشد، معنا و مفهومی عمیق‌تر برایتان داشته و تاثیر بیشتری بر روی شخصیتتان می‌گذارند.

دستیابی به هر هدف شخصی، به شخصیت شما زاویه وعمق جدیدی می‌دهد. ارتقای شخصیت تنها یکی از مزایای موفقیت شغلی است.

۵- بینش و چشم‌اندازی از آینده داشته باشید.

بینش ابزاری قدرتمند است، چرا که منشاء اعمال، افکار است. یک تکنیک ثمربخش برای پرورش بینش و دستیابی به چشم‌اندازی از آینده، تصویرسازی و استفاده از ابزار بصری است. هر فردی براساس ترجیحات شخصی خودش روش خاصی را دنبال می‌کند. برخی از تخته‌های بصری (Vision Boards) استفاده می‌کنند، برخی نقشه‌های گنج (Treasure Maps) را ترجیح می‌دهند. دیگرانی هم هستند که مهلت پایانی رسیدن به اهدافشان را روی تقویم برای خود نشانه‌گذاری می‌کنند.

باور دارم که احتمال دستیابی به اهداف نوشته شده روی کاغذ بسیار بیشتر از اهدافیست که تنها در ذهن فرد وجود دارد. هنگامی که هدف خود را به شکل بصری و دیداری درمی‌آورید، به آن جان می‌بخشید؛ اگر اهداف تنها در ذهن شما وجود داشته باشند چیزی بیشتر از یک آرزو نیستند.

۶- با چالش‌ها روبرو شوید.

برای بالا رفتن از یک کوه فقط تعداد معدودی مسیر وجود دارد که یافتن آنها نیز معمولا مشکل است. چالش‌ها عضو جدایی‌ناپذیری از مسیر رسیدن به موفقیت هستند.

چالش چیزی است که در طول مسیر باعث رشد شما می‌شود. هر چالش روبروی شما، فرصتی است برای شما تا جهت خود را مشخص کرده و فروشندگان، مشتریان، مدیران و کارمندان بهتری(و در نتیجه درآمد بالاتری) را بوجود بیاورید. به همین دلیل هر چالشی را غنیمت بشمرید که هرکدام از آنها قطب نمایی به سوی فرصت‌ها و شرایط جدید شغلی است.

۷- سخت‌گیر باشید.

گزینش‌گری و مشکل‌پسندی موفقیت را به همراه دارد. برای اینکه بتوانید در هر مرحله از مسیر اهداف خود را مشخص کرده و به آنها دست یابید، می‌بایست عمیقا و با هوشیاری در مورد نیازها و تصویر کلی کارتان بی‌اندیشید.

هوشیاری یعنی دانستن تمام زوایای آشکار و پنهان کاری و هماهنگ بودن با نیازهای زمانه که باعث می‌شود در آینده مجبور نشوید به گذشته برگشته و اشتباهاتتان را تصحیح کنید.

در مورد گروه‌های دینامیک و در حال تغییر سخت‌گیر باشید. بدانید که کدام کارمند در کدام پست بهترین راندمان را دارد، کدام دسته از مشتری‌ها و قراردادها شما را بیشتر به اهدافتان نزدیک می‌کنند و اینکه چه کاری یا چه تغییری اثربخشی بیشتری روی شغلتان دارد.

۸- برای خطر کردن آماده باشید.

هیچ تضمینی برای موفقیت در شغل یا زندگی وجود ندارد. ناشناخته‌ها همواره شما را تهدید می‌کنند. بنابراین دانش و آمادگی برای خطر کردن تنها ابزارهای شما برای آشکار کردن مسیر درست هستند. اگر از خطر کردن وحشت داشته باشید، حد ومرزی برای موفقیتتان ترسیم کرده‌ و در آرامش ساده‌لوحانه‌ای مانده‌اید. بدانید که بدون ریسک کردن و احتمال شکست را به جان خریدن نمی‌شود به اهداف و آرزوها رسید.

۹- کاری را که به آن عشق می‌ورزید انتخاب کنید.

هنگامی که شغل مورد علاقه‌اتان را دنبال می‌کنید و آن را به تناسب شخصییتان شکل می‌دهید، احتمال موفقیتتان چندبرابر می‌شود. روش‌هایی هست که اجازه می‌دهد شما نسبت به هرچیزی در زندگیتان شوروشوق ایجاد کنید.

شاید نتوانید تمام قسمت‌های شغلتان را دوست بدارید اما می‌توان با تمرکز کردن روی اهداف کلی آن بخش‌های ناراحت‌کننده را تحمل کرد تا زمان و انرژی‌ای که روی شغلتان می‌گذارید را بیهوده تلف نکرده باشید.

سعی کنید تا در تمام ابعاد شغلیتان هدف و شور و شوق وارد کرده و نسبت به آن تعهد داشته باشید. اینطور فرض کنید که با این کار دیگران را یاری می‌کنید. زمانی که نسبت به شغلتان عشق و علاقه داشته باشید هیچ چیزی نمی‌تواند شما را از پرورش و بهبود آن باز بدارد.

۱۰- حق‌شناس باشید.

زمانی که تنها کمبودها را در شغل و زندگیتان ببینید حتی نمی‌توانید به موفقیت فکر کنید چه برسد به آنکه بخواهید آن را بدست آورید. منفی‌نگری مانع بزرگ پیشرفت است. به تمام چیزهایی که دارید بنگرید و بدانید که بسیاری از انسان‌ها شرایطی سخت‌تر از شما دارند.

با در پیش گرفتن این رویه، ایرادگیری‌های بیهوده و رنج و عذاب از زندگی شما رخت برمی‌بندد. روی هر رسیدی که دریافت می‌کنید بنویسید “متشکرم”. این تشکر تنها مربوط به خدمتی که شخص، فروشنده یا مشتری برای شما انجام داده نمی‌شود بلکه تشکری مخفیانه از خودتان است که توانسته‌اید توانایی آن را داشته باشید که در قبال این خدمت پول پرداخت کنید.

عادات و توانایی وفق دادن خود با آنهاست که مسیر موفقیت را برای شما هموار می‌کند. موفقیت منعطف است و یک‌دندگی و مقاومت بلای آن.

پرورش این ذهنیت‌ها قطب نمایی است که شما را قادر می‌سازد تا در دریای همیشه متلاطم اقتصاد اهداف خود را بیابید.همچنین، در کنار انعطاف و آزادی‌ای که این ذهنیات برای شما فراهم می‌آورد، دقت در جهت دهی به اهداف نیز یکی از مهمترین مزایای این رویکردهاست.